Knihy: červen

Jestli jste si mysleli, že psát je jediná schopnost, kterou umím, tak jste se spletli. Ve skutečnosti umím tři věci:

  1. psát
  2. číst
  3. nosit sebou obrovskej penis

Vzhledem k tomu, že poslední posty o Primaveře byly tak odporný, že donutily mě samotného přemítat nad tím, jestli jsem ještě vůbec lidská bytost, rozhodl jsem se, že si vylepším karmu, využiju schopnost číslo 2 a nadhodím trochu intelektuálnější téma: knihy. Jak jistě všichni víte, knihy byly vynalezeny roku 1975 ve Frankfurtu a od té doby se úspěšně rozšířily do celého světa, kromě Slovenska, kde jim říkají obdélník.

Jelikož jsem gurmán, vyřadil jsem z „tipů na červen“ všechny píčoviny, kde jsou vraždy, latex a Halina Pawlovská, tudíž nám k doporučení zbylo jen deset knih:

Martin Rychlík – Dějiny tetování191451_big

Není to nejhezčí knížka a ani nejlevnější, ale je jediná u nás o historii tetování a co jsem ji tak procházel, není v ní dokonce ani žádnej obrázek tribalu (tribalu typu automechanik z Prostějova), což je znamení, že by to mohlo být solidní. A ono to solidní je, páč to má na svědomí pan Rychlík, který se dějinám kérování věnoval už v diplomce a tohle je výsledek jeho podrobnějšího, několikaletého pátrání. Opakuji, že jde doopravdy o dějiny tetování = hodně obrázků mumií, černošek s vytahanejma kozama z Afriky a podobnej stuff, někdy i snuff. Tudíž, jestli jste sedmnáctiletá blbka, která potřebuje najít nějakej hezkej motiv čivavy, který bude ladit k její aktuální čivavě v tašce od Gantu, tak si raději projděte internet. Knížka navíc jako bonus obsahuje předmluvu od pana Franze, který vám na třech stránkách předvede, jaké metafyzické filozofické bláto je člověk schopný vytáhnout ze svého mozku. Doporučuji to číst pouze na heroinu.

František Listopad – Próza 1 (Sebrané spisy Františka Listopada – svazek III, verše z let 1946-2007)191269_big

Pokud čtete knížky a zároveň chodíte ven, tak víte, že Rudišem už na pořádnou mrdačku žádnou studentku nepřitáhnete. Na intelektuální kavárny už je to slabá káva (bavíme se ale o Praze, v Mělníku to možná ještě funguje), holčičky v Praze jsou už rozmazlený a jak nedržíte v ruce nějakou knížku o Blatným nebo o Štýrským, tak jste game over jak Aťka Janoušková za volantem. František Listopad vyšel v nakladatelství Dauphin (což znamená Delfín, samozřejmě) a to je samo zárukou toho, že to bude high level of everything, páč knížky od Dauphinu dokáže přečíst jen tak 30 lidí v republice a slepci. Tento svazek je shrnutím všech autorových knižně vydaných povídkových sbírek v českém jazyce – Malé lásky (1946), Boj o Venezuelu (1947), Umazané povídky (1955), Zlý pes bez zahrady (1996), Chinatown s Rózou (2001) – a jednoho souboru dosud nepublikovaného, Silva rerum (2007). V překladu to znamená: moc knížek. Vychází 10.6.

Dorota Maslowská – Zabila jsem naše kočky, drahá191845_big

Maslowská je v Polsku kultovní autorka, která se před několika lety vyprsila se svojí kontroverzní knížkou Červená a bílá. Ta není o vložce po a před použitím, jak vás jisto jistě, vy prasata, napadlo, ale o životě mladých ve Varšavě. Vzhledem k tomu, že ve Varšavě žije hodně Poláků, asi vám už došlo, že je to dost diskotéka. V Čechách se knížka prodávala hodně dobře. Odeon ji totiž zlevnil na 49 Kč, páč mladí Poláci u nás zajímájí asi tolik lidí jako lepra, a tak si ji všichni koupili a sem tam s ní podstaví nohu od stolu. Pokud vám stůl pajdá na obě nohy, mohla vy se vám hodit její novinka. Tentokrát ji zasadila do amerického velkoměsta, které obývají dvě trubky, které jen nakupují, žerou, sledují TV seriály a nenávidí muže, protože pičo vole proto. Vzhledem k tomu, že Maslowská se s tím nesere, čekejte něco ve stylu Bridget Jones a lá Palahniuk. Na pultech 5.6.

Péter Esterházy – Opravené vydání183062_big

Péter Esterházy je Maďar a jak je všeobecně známo, v Maďarsku ještě nemají ani elektřinu a televize, proto se nudí a píší dlouhé knížky. Opravné vydání navazuje na loni v Česku vydanou Harmonii caelestis, která v podstatě byla ódou na jeho otce. Co čert nechtěl, hned jak tu tlustou svini Esterházy dopsal, tak zjistil, že jeho táta byl donašeč, bonzák a agent, a že to tedy všechno psal úplně zbytečně. A proto sesmolil Opravné vydání, kde to fotříkovi řádně nandal. Pokud chcete vědět víc, na iDnes se jim o tom docela povedl článek. Chtěl jsem sem dát link, ale pak mi došlo, že by na to stejně nikdo nekliknul, tak místo něho dávám raději obrázek pro fanynky, na kterém jsem v posilovně.

Strong-Man

Jakub Dotlačil – Jiné životy Hynka Harra190580_big

Tohle je pecka jako z meruňky. Jakub Dotlačil konečně vytlačil (LOL) svůj debut a že se mu povedl. Jiné životy se odehrávají v Praze v polovině 19. století, kdy lidé ještě nemohli dělat selfie a neměli twitter, tudíž z nudy zakládali první spolky a sdružení. Hynek Harr se tedy nějakým způsobem přimotá do prvního českého parapsychologického spolku, pak i do Rakousko-pruské války a všechno to je zábavný jako sledovat bizarní střihy vousů Slávka Boury v opakováném vysílání Rande na Telce v sobotu odpoledne – tedy moc. Komu se líbila nedávná pecka jako z broskve od Petra Stančíka Mlýn na mumie (nejlepší česká kniha všech dob, hned po Jak plavat ke dnu od Jiřího Pomeje), ten by neměl čekat ani minutu. Knihy jsou velmi podobné jak jazykem, tak i prostředím a stylem – obě dvě mají bílý papír a černé písmo. Náhoda? I don’t think so.

PS: Hostu, jako jedněm z mála v Čechách, už někdo řekl, že 17. století skončilo, takže si knihu můžete koupit i v elektronické podobě (a ne, elektronické knihy neprodávají v kamenných prodejnách. Nebo snad chodíte pro empétrojky do Bontonlandu? Na čem si to ta generace čtyřicátníků jede?)

Herta Müllerová – Nížiny186521_big

Na vlastní nebezpečí, doopravdy. Od Mullerové jsem četl Cestovní pas za který dostala Nobelovku a kdyby mi dal někdo na výběr, jestli to číst znovu nebo zabít pandu, zabil bych všechny pandy na světě, pak snědl jejich mrtvoly, vysral je, uplácal z nich nové pandy a ty bych zabil znovu. Tak špatné to bylo. Müllerová neumí napsat víc než trojslovnou větu, což je sranda tak tři věty. Doporučuji všem koktavým lidem, kteří mají rádi stroboskopy. Možná se některé holky, které toto čtou ptají: Když to je tak špatné, proč to doporučuje? Já kontruji: Proč neděláte anál? Život prostě nedává smysl.

John Fowles – Mág191793_big

Jedna z největších klasik post-moderny (1965), která na českém trhu dlouho chyběla. Očividně bylo potřeba prvně vydat 254 kuchařek Haliny Pawlovské. Fowles píše poutavě, čtivě a chytře, plus si hraje se žánry a mate tělem, tudíž pokud máte rádi „brutálnější“ literaturu, Mága si na 800 stránkách užijete. Kniha Zlín tím aspoň trochu lepší svoji image, která je momentálně „vydáváme každou píčovinu ze Skandinávie, ve který je vražda a BUM, jako bonus, tady máte obálku vytáhnutou bezďákovi z prdele.“ Pokud vás odrazuje 800 stránek, zkuste jeho další titul Sběratel. I tuto knihu můžete zakoupit v e-podobě a to už teď. Což je i teď. I teď. I teď. Sobota?

Bogdana Dodova – Inverzní kyvadlo194461_big

Tři povídky, trochu styl Müllerová, ale ne tak stroboskopickej. Je to podvný, magický, civilní, trochu ženský, ale co už. Nakladatelství Revolver Revue je zárukou, že je to bude dobrej text, i kdyby to napsal bezdomovec semenem Rudy z Ostravy. A navíc koupí podpoříte mladou rumunsko-českou autorku, která sice není nejhezčí, ale při ohnutí zezadu by se dala. No, není to vynikající doporučení?

Christian Kracht – Impérium

Kracht touto knihou ve Švýcarsku vzbudil poprask, když byl nařčen z rasismu, ale velkou kontroverzi ve skutečnosti nečekejte – pravdou je, že Švýcaři jsou prostě jen magoři, kteří chodí všude přesně. Impérium sleduje příběh opravdového německého nudisty a fruktovora Engelhardta, který na začátku minulého století odplul do Tichomoří za účelem založit sektu, která bude žrát jen ovoce, chodit s lofasama ven a uctívat kokosový ořech. Samozřejmě, že je tu i onen temný podtón, protože kniha logicky naznačuje paralelu i s jiným vegetariánem, který tou dobou v Evropě stavěl zábavní parky pro tmavovlasý nevegetariány.

14ffaba7d03b3927c8755de482928435f256bc4398d3e6232ab7cd0c1764172e

Lukáš Palán – Píča, hovna, Hitler, Praha14017988140361_3427862188

První básnická sbírka jednoho kokota ze Znojma, která vychází v limitovaném nákladu „víc kusů, než kolik se kdy prodá.“ Koupí podpoříte prodej Jägermajstera. V prodeji v červnu některej čtvrtek, už zase nevím kterej.

 

 

 

 

Co nekupovat:

Pokud jste magoři, pozéři a nebo těžcí intelektuálové (což je nejpravděpodobnější případ, protože intelektuálů nám chodí na blog hodně), asi uvítáte, že v edici Omega opět vychází Cervantes, Jirásek a nebo James De Cameron (s tímhle nešlo do soboty počkat). V tom případě vám doporučuji peníze, které by jste utratili za tyto knihy, raději hodit tygrům nebo je strčit babičce do análu – i tam budou lépe investované. Omega před pár týdny vyhrála cenu Skřipec, a to za chabou úroveň překladů, které jsou v několika případech plagiáty a znásilněním předchozích překladů. Jinými slovy: vezmem překlad, přehodíme dvě tři věty, změníme slovosled, nezaplatíme za to práva.

Dodatek: Taky vychází nová Eganová (Pulitzer za Návštěvu bandy rváčů – mimochodem, tu knížku jsem si koupil v originále a v polovině jsem zjistil, že sledovat moje varlata je lepší než cokoliv v té knize, takže kdyby ji někdo chtěl, můžu mu ji za trest předat) a novej Cunningham. Jeho novinka se jmenuje Krev a tělo a je podobná všem knížkám, které napsal (Hodiny, Po soumraku), takže vám ji můžu klidně odrecitovat: rodina, vztahy na píču, buzny, pláč, zase buzny, vztahy ještě horší, anál, pláč, lesby, krize identity, konec. Takže jestli chodíte odpoledne na kávičku do Termixu, tak je to jasná volba.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s