Kniha: Vladimír Kavčiak – Nejbohatší žena světa

Jak asi mnozí z vás ví, pracuji v Praze v knihkupectví. Představte si, že si pustíte šestihodinový verzi Pána prstenů, kterou komplet celou namluvil Radek John. Tuhle představu si vydělte dvěma, pokud to ještě dokážete, a máte plus mínus představu o tom, jak je moje práce zábavná a vzrušující. Na druhou stranu, stání na infu, buzerování podřízených a tříbení xenofobních nadávek směrem k ruským zákazníkům přináší i určité benefity. Když nepočítám to, že se můžu dívat na holky celý den (je mi třicet, jsem plešatej a škaredej, takže dívání se je pro mě skoro stejně moc jako mít s nimi sex), hlavním benefitem je to, že mám přehled nejen o všech dobrých knihách, ale i o všech sračkách, které vychází. A když mluvím o sračkách, nemám na mysly očividné klenoty typu „dva chlapci byli uneseni mimozemšťanami, potkali Ježíše a teď o tom vypráví,“ „příběh dvou delfínů, kteří umí létat,“ nebo knihy Pitomia Okamury. Sračkami mám teď na mysli skryté klenoty, které vám, obyčejným konzumentům těch největších hitů zůstanou navždy skryty.

A tady přichází na scénu Vladimír Kavčiak. Osoba tak vyjímečná, že jsem kvůli ní začal používat Ctrl+B.

Pamatuji si to, jako by to bylo 20. května, kdy jsem tu knihu poprvé uviděl. Shodou okolností to bylo 20. května. Zaujala mě hned svým přebalem, který můžete vidět níže a který láká na hypermoderní design.

img_384917_orig

Anotace taky zněla skvěle:

Nejbohatší žena světa je detektivka, která se odehrává v Monte Carlu, New Yorku a na jednom z Karibských ostrovů. Mediální magnát John Spencer si najme detektiva Gery Monteira, aby sledoval jeho manželku, půvabnou Carolinu. Detektiv Monteiro odlétá z Ameriky do Monte Carla, avšak dřív, než začne se svým sledováním, Caroline záhadně zmizí. Detektiv, který si původně myslel, že bude rozplétat manželský trojúhelník, najednou řeší několikanásobné vraždy, únos a spiknutí mezinárodního významu.

Ano, existují šílenější zápletky, ale už tato slibovala hodně dobrodružství. Příslibem nečekaného dobrodružství byla i postava samotného autora. Vladimír Kavčiak, šklebící se na zadní straně ze selfie u Eiffelovky totiž zaujme svojí předchozí tvorbou. Co vydal?

Only true GOD

Only true GOD

  • První kniha: Životopis letícího ptáka – o posledních dnech slavného hráče amerického fotbalu!
  • Druhá kniha: Jiří z Poděbrad – tlustý král – historický román
  • Třetí kniha: Tělo nad její duší – příběh o modelce, která okouzlila svět
  • Čtvrtá kniha: Tu rybu jsem nechytil – vzpomínky Jana Pavla na Otu Pavla
  • Pátá kniha: Angolský pochod smrti – kniha o, voa lá, angolském pochodu smrti
  • Šestá kniha: Golem a Sára – dva studenti se snaží postavit Golema!
  • Sedmá kniha: Podvod Karla IV – historický román.

Jak je vidět, Vladimír Kavčiak prostě umí psát o naprosto všem! V ten moment bylo o knize na dovolenou rozhodnuto. Očekávání bylo veliké, asi jako prsa Haliny Pawlovské. Jak to dopadlo?

NEJBOHATŠÍ ŽENA SVĚTA JE NEJLEPŠÍ KNIHA VŠECH DOB, NAPROSTO BOŘÍCÍ VŠE CO JSEM SI JÁ NEBO VY MYSLELI O LITERATUŘE!

Pokračujme ukázkou:

Hassler chvíli naslouchal za dveřmi, na kterých bylo napsáno de Brocovo jméno. Když už se zdálo, že začal usínat, zaklepal, protože zvonek nenašel. De Brocca otevřel bez zaváhání. Vanul z nich mírný větřík. Myslel si, že se vrací Patty, proto otevřel zcela nahý.

„Jak tak na vás koukám, chováte asi trpasličí jezevčíky,“ zažertoval Hassler.

„Promiňte, zapomněl jsem mu dát obojek,“ přijal hru fotograf Marcel de Broca a klidně zůstal stát nahý uprostřed průvanu.

„Mám tu čest s Marcelem de Brocou?“ zeptal se francouzský Rakušan Hassler.

„Navštívenku u sebe bohužel nemám,“ odpověděl nahý de Broca.

„Jsem alergický na průvan, jestli mě nepustíte dovnitř, budete mě mít na svědomí.“

„To mi je líto, pane, ale jak vidíte, nečekal jsem vás. Mám práci, která odpovídá mému úboru.“

Hassler vytušil, že fotograf blufuje! Bezpochyby uvnitř nikoho neměl. Jedině, že by si hrál sám se sebou.

„Nejsem policajt ani nic podobného.“

Fotograf vytřeštil svá očka zvyklá dívat se na svět skrze objektiv.

 Pokud si myslíte, že tento naprosto vážně míněný dialog mezi dvěma postavami nějak vyniká bizarností a já jsem sem přepsal to nejlepší, pak se šeredně pletete. Toto je naprosto běžný příklad toho, jakým stylem je tato kniha napsána. I ty nejserióznější věty, popisy („…na stole ležely nějaký věci a tak něco ještě“, „spojili jsme se přes ty počítače“), odstavce, monology, vše je podáváno tímto parodickým stylem, který je psán smrtelně vážně!!! Opakuji: SMRTELNĚ VÁŽNĚ! Není potom nijak výjimečné, že se tu objevují věty typu „detektiv Gary Monteiro smutně pohleděl ze svého okna do noci, i přesto, že byl ještě den.“

Vladimír Kavčiak se s ničím nemaže a vytahuje odněkud ze svého mozku ty největší perly, jaké si člověk dokáže představit. Především exceluje ve dvou kategoriích a těmi jsou přirovnání („pomyslel si to, jako když v comicsu vylétne obláček s dialogem“, nebo „jejich dialog pokračoval, jako když kuželem světla schválně kroužíte kolem předmětu, který hledáte“, nebo „byl klidný jako ohledávač mrtvol, na kterého nepřišla řada.“)  a v naprosto irelevantních dodatcích či detailech ( „Zaparkoval v tiché uličce, kde neštěkal žádný pes“).

Samostatnými kapitolami jsou pak dialogy:

Poslíček dá detektivovi zadání práce a letenky. Detektiv: „Neberu práci, o které nic nevím, a už vůbec ne, když je na druhém konci světa. Potřebuji vědět, jak se tam jezdí autobusem!“

A také filozofická moudra pronášená hrdiny:

„Život není sendvič, který máte připravený ve dne v noci u postele.“

Či obyčejné zlidštění hlavních hrdinů: hrdinka po normálním dialogu odchází: „Až když vystupovala po schodech, zradil ji na chvíli žaludek. Kdyby to věděla, použila by výtah.“

Co vše ale trumfuje levou zadní, je děj a především postavy, které Kavčiak do kolotoče přecházení mezi náměstím a hotelem (tak si představuje Monte Carlo (a mimochodem, v Monte Carlu není internet, protože tam ještě nedorazil!)) dokázal vměstnat. Detektiv Gary Monteiro, hlavní hrdina knihy, je popisován jako nejlepší detektiv USA, což moc nefunguje, když jej Kavčiak obdarovává svým detailním psychologickým rozborem:

Monteiro si přečetl název lodě: Caroline. I když se necítil v kondici, uhodl, že to je asi dívčí jméno.

Fotograf Marcel De Broca je po celou knihu pouze ve svém bytě, kam jej všichni chodí mlátit. Největší drsňák knihy, Frank Moyers zase plive v Monte Carlu žvýkačky po zemi, protože ví, že tohle se v Monte Carlu nedělá.

Ale abych neopomněl děj! Panečku, tomu neuvěříte! V podstatě jde o to, že si bohatý magnát najme detektiva, aby sledoval jeho ženu, protože se chce rozvést. Posléze si ten stejný člověk najme člověka, aby jeho ženu dal do kupy s milencem, roztrhl je od sebe a žena tak padla jemu zpět do náruče. A poté si u Cyruse, muže, který překračuje kontinenty (wtf), objedná frajery, aby to vyřešili pořádně. Logika? Nula. Tyhle tři podivné elementy se potulují po Monte Carlu, každý dělá něco jiného a navzájem se vyšetřují! Brilliant! Kavčiak ovšem nezklamává ani v detailech. Například když jedna postava zabije další postavu a chce, aby se na to přišlo (nafingoval to jako sebevraždu), místo aby zavolal na policii jako anonym, raději jede zpět k místu činu, ukradne auto, postaví jej do silnice a čeká. Projíždějící auto ve snaze nenarazit do postaveného auta prudce zahne doleva, prorazí dům, ve kterém je mrtvola a následně ohlásí nález mrtvoly!!! Brilliant! Ďábelský plán vyšel!

Je zbytečné ještě více popisovat, co Kavčiak dokázal stvořit. Běžte do knihkupectví a kupte si tuto knihu ještě dnes!

Některé bonmoty na závěr:

„Už nestihneš založit pohřební ústav, Roberte, a nikdo jiný, kdo by tě pohřbil, se nenajde.“

„Některé noci jsou jako příjezdové cesty do průseru.“

Když usínal, místo kruhů viděl trojúhelníky (toto není vytržené z kontextu, prostě viděl kruhy místo trojúhelníků).

Snažil se pět minut na nic nemyslet, ale v hlavě mu jezdily železné vozíky naložené kamením, jaké známe ze starých důlních šachet.

 

4 Comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s