Nachttante – Nachttante EP

nachttante

Jako každej rodilej budějčák, kterej vyrost na pražským sídlišti a žije v Mnichově jsem si myslel, že jediná dobrá věc, která vzešla z Moravy, je pálenka. Pak sem poznal Palija a přidal ho na seznam k pálence. A to i přesto, že říká věci jako vokurek, fechtl, vomáčka s rejžijou, a fóknem válec (to poslední je jediná věc, kterou bych tímto rád oficiálně přidal i do oficiálního českého slovníku oficiálních slov.)

Kvůli Nachttante jsem ale teď nucenej ten seznam rozšířit, protože todle dynamikunepostrádající (oficiální slovo) duo je z Brna. Kytara a bicí. A občas místo bicích klarinet. Možná jste četli zdejší report z letošní Noise Party a všimli si ódy na Oriho – bubeníka ze Superego Kid, Sky to Speak – a právě – Nachttante. Jeho specifický bubenický styl bych charakterizoval tak, že mi nekouří péro a píšu sem doporučení zcela z nezištných důvodů.

Nachttante je zajímavý název a máte štěstí, že bydlim v Německu a umim němčinu přestírat trochu víc než Luciáš Benda – mohu vám tudíž prozdradit, že Nachttante znamená Nočníteta. Není zač. Jelikož jejich stránky na internetech obsahují tolik informací, jako návod k těstovinám, tak etymologii (Palivo mi pučil iPad (!!!), tak jsem si to slovo vygůglil) názvu necháme na příští sezonu.

Koncem loňskýho roku nahráli kluci eponymní fošnu se čtyřma válama. 2 vlastní a dvě variace na cizí vály. Nutno podotknout, že je to fošna tak dobrá, že by s ní i ježíšův fotr měl co dělat. Samozřejmě to dává jedině smysl, jestliže ježíšův fotr byl truhlář. Ale co já vim.

Tak jak to v dvoučlenných kapelách s kytarou a bicíma už většinou chodí, tak kytarista si riffy a vyhrávky loopuje, aby to znělo jako 2 potažmo 3 kytaristi. V takhle hustý době žijeme. Hned úvodní Fürsten der Dunkelheit (volný překlad: fyrsti dunklhajtu) je první ze dvou vlastních věcí a z nějakýho záhadnýho důvodu mi úvodní riff připomíná moravskou verzi Killing in the name of od Rage Against the Machine. I když to zní uplně jinak, pokaždý čekám až se ozve “tož now you do what they told ya”. Pak ale následuje lehce swingovej nádech a bicí nejsou tak prvoplánový jako u těch idolů našeho mládí, takže je najednou všechno sluníčkový. Někdy okolo druhý minuty je bohužel poznat absence dalších nástrojů, resp. omdlení zvukaře ve studiu, protože po pomalu a poctivě postavený gradaci má následovat náser jak po zapití pomeranče mlíkem, kterej bohužel nenásleduje. Alespoň ne v takový míře, jakou by si zasloužil. Je dost možný, že to je jen problém nahrávky, ale nějak si nemůžu vzpomenout, jak to zní na živo. To asi ta pálenka.

Následuje volná variace na Afro Blues od Mongo Santamarii, nazvaná Afro Blues. V rámci investigativní megarešerše sem si pustil i originál a musim říct, že Nachttante to má lepší. Nemaj tam totiž trumpetky, píšťalky a podobný mrtky, kterej patří do ruky dětem, hrajícím jako doprovod při prohlídce zámku. To narozdíl od kubánců Nachttante pochopili a drži se klarinetu. Nicméně Mongo je super jméno a doufám, že se tak bude jmenovat můj třetí syn a Lentil a Ventil se mu nebudou smát.

Třetí vál je Ej hora, hora. Na první pohled to vypadá na moravské zvolání, ale jak vidno bohužel tomu tak není:

děvka

Tady taky poprvé Nachttante vytasí klarinet a tudíž to zní jako klasickej švédskej post-rock s klarinetem. Tady oproti první skladě gradace ke konci funguje. Takže vlastně beru zpátky prohlášení, že ve dvou to nejde.

Tak jako každý pořádný EP, končí Nachttante svojí fošnu vlastníma zajícema bez nádechu Latinský Ameriky / Moravy / švédskejch děvek. Kde sou ty časy, kdy kapely končily fošny vlastníma zajícema.

I když se zdá, že je každej pes jiná ves, tak je rukopis Nachttante znatelnej ve všech skladbách a doufám, že někdy v blízký budoucnosti bude nějaká dlouhohrající deska. Tímto oroduji pro vinyl, kazety si nemám kde přehrát, protože mám rozbitý rádio v autě.

Jo a stahujte na jejich bandcampu tady.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s