Porodní bába – 70%

Porodní bába dostala v roce 2012 oceněni finský knihy roku. Román napsala Katja Kettu.  

 

Tato Bobošíková na perníku se s tím na jednu stranu vůbec nesere: „Vyléčí kapavku šoustáním tuleně nebo bude strkat ptáka do píči mladého lososa“, zní jako refrén od noneta, ale na druhou stranu je porodní bába romantická jak poloha lžička.

Příběh škaredý lehce jetý (36), ale přitom ještě nejetý porodní báby z Finska zněl od začátku slibně. Začátkem myslim přečtení nějaky recenze na internettu, kde sem zahlíd porovnání s Laskavýma bohyněma od Litella a to vedlo k tomu, že sem si bezmyšlenkovitě koupil e-knihu.

Až následující týden jsem si v Luxoru všiml obalu a mlčky se pozvracel. Pozdě. Protože nejsem povrchní píča nedal sem na vzhled autorky, ani obálky vrhl jsem se do čtení.

  
Příběh se odehrává za druhé světové války ve Finsku. Tady paralela s Laskavýma bohyněma, protože ty se taky odehrávaj za druhý světový. Bohužel jinde. Tady paralela z velké části končí. Finsko za války nebylo obsazeno Německem, ale mělo s nim pouze jakysi kolaborační pakt, takže Němci tam mohli mit pracovní tábory.

Porodní bába se bláznivě zamiluje do nácka, kterej namrdá jeji kámošku, která „má kundu do kříže jak zaječí tlamu“. To neni dál podstatný, ale líbilo se mi to přirovnání. Jelikož nácek pracuje v táboře, nechá se porodní bába do tábora přeložit. Tam se spolu začnou bláznivě milovat a nácek oplodní i ji. 

Problém je v tom, že nácek je pošahanej a je pořád sjetej. To z toho důvodu, že něco dřív posral na Ukrajině (nechtěl střílet do dětí) a protože jeho strejda byl velký nacistický zvíře, tak ho nemohli jen tak postavit ke zdi a tak mu dávaj pervitin, aby se úplně nezvencnul a jeho úkolem je kopání masového hrobu za táborem. 

To je samozřejmě velký tajemství a ten nácek si až do konce myslí, že kope bazén.

  

Krom bazénu je za táborem i kravín. A v kravíně se dějou věci o kterých nikdo s porodní bábou nemluví a tak o nich čtenář taky ví hovno.

Poté Finsko zruší pakt z Německem, protože se blíží Rusko a všichni Němci začnou zdrhat. Nácek už je úplně mišuge a porodní bábu v táboře stejně nikdo neměl rád a tak ji jiný Němci začnou vodit do kravina, aby ji potrestali za to, že se k nim nechovala hezky. Kravín slouží totiž jako relaxační centrum pro osazenstvo s výsadními právy. To co se tam děje, popisuje Katja Kettu celkem naturalisticky a určitě si za to zaslouží hvězdičky navíc.

Porodní bábě se na poslední chvíli podaří utéct a čeká na svého milého v zamrzlý chajdě na severu ničeho, kde se mají sejít. Tady kniha dokonce připomínala ve střípkách i Jacobsenův Ostrov! Kapitoly jsou krátké příběhy vyprávěny ich-formou z pohledu nácka a porodní báby, což je velmi příjemné.

  
Co naplat – 70% knihy jsou zamilovaný fanatický cinty o tešení se na olizování podpaží a to je o 70% víc romantiky, než by byl drsňák jako já schopen unést. Romantiku Kettu vyvažuje brutálním popisem znásilňování, práce porodní báby a ostatní hrůzou a proto 7/10.

Tato recenze mi zabrala mnoho času, jelikož sem dlouhou dobu neúspěšně guglil Katju Kettu zaseklou v turniketu. Jsem smutný.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s