Nejlepší alba 2020

Čauky mňauky.

Rok se s rokem sešel a já si říkám Pali, co budeš takhle na Silvestra dělat? Kadit 4 hodiny a hrát Red Dead Redemption 2 online 16 hodin? Nebo kadit 8 a hrát 12? Nebo kadit přímo u televize? Zatímco jsem procházel možnosti, jako i loni mi opět napsal někdo z Hlinska, jestli ty vole bude žebříček a co já mám teda jako dělat, zklamat našeho jediného fanouška? Doufám, že až budu mít děti, tak to budou kluci. V tom případě jim dám všem jméno František a budu mít tím pádem daleko víc Fanoušků!! Jinak to asi nepůjde.

Ale abych to tedy nezdržoval, Wejwar je tedy oficiálně již Dobré ráno Hlinsko lifestyle blog na vyžádání a já jdu valit bomby. Rok 2020 byl obecně dost dobrej, co se hudby týče, ale i obecně. Samozřejmě nebyl to super excelentní rok, jako třeba 1942 nebo 1944, ale i tak se přihodilo mnoho dobrého – konečně se do kin dostal Mekyho dokument, Bohušovi Matušovi se narodilo miminko a tak dále, že bych mohl pokračovat hodiny. Na to ale není čas.

20. SVALBARD – When I Die, Will I Get Better?

Genre: post-metal, hardcore.

Už ani nevím jak to znělo. Myslím, že dobře.

svalrdljg

19. Empty Country – Empty Country

Genre: Oni tam zpíívají a kytarou.

Asi 20 minut jsem si lámal hlavu, kde sem to už slyšel a poté mi došlo, protože jsem samozřejmě hudební žurnalista velkého kalibru, že je to Cymbály žere kytary. Tedy alespoň ten zpěvák. A i o několik let později mě to pořád baví, i když v invencích je to dost gambrinus.

empty

18. Angel Bat Dawid and Tha Brothahood – LIVE

Genre: jazz, experimental folk.

Trio Anděl, Netopýr a David si na tomhle živáku dost užívají a já taky. Co k tomu dodat. 

bat dawid

17. Rïcïnn – Nereïd

Genre: experimental, baroque, guláš

Ideální deska pro všechny, kteří si chtějí pustit naráz Chelsea Wolf, Björk, Diamandu Galas – a zároveň jsou vlk, nebo rotoped. Tady je to od všeho něco a dobře to funguje.  

ricin

16. Duma – Duma

Genre: takhle nějak to znělo v mojí palici, když sem do sebe našupal tři láhve vína a v pět ráno se šel vychcat.

Asi žádná jiná deska na mě letos nevyskakovala tak často jako tahle. Jak se říká tomu jevu, když se něco pořád objevuje, potom co to někdo zmíní? Petr Novotný 90′ effekt? No každopádně na to, že je to z Afriky, země kde ani není elektrika, je to dost dobrý. A šílený. Vlastně tak odvážný, až zábavný.

duma

15. Clarice Jensen – The Experience of Repetetion as Death 

Genre: contemporary smyčce, dobré do výtahů, ale třeba i k prcání po půlnoci

clarice

14. Alejandro Bernal – Detrás de la Montana

Genre: takhle nějak to prdí, když je bouřka,chcete chill, ale místo toho jedete bomby.

bernal

13. Pink Siifu – Negro

Genre: hip hap hop

Letos jsem dával celkově víc hip hopu než kdy jindy. Taky jsem začal nosit kšiltovku a jezdit tramvají občas načerno. Jestli to takhle půjde dál, příští rok tenhle žebříček vyhraje Ben Cristovao, ze mě bude černoch a zastřelí mě policajti. Ale to jsem nějak odbočil. Kromě Pink Sifla se mi ještě líbil Armand Hammer, ten se sem ale nevešel, každopádně dávám ho k dobru. 

pink

12. Chris Zabriskie – I Made This While You Were Asleep

Genre: hupky dupky do postýlky

O Chrisovi jsem tady už jednou psal letos (haha!) a opakovat se teda rozhodně nebudu. 

chris

11. Bessie Jones and The Georgia Sea Island Singers – Get In Union

Genre: traditional music, folk, uga čaga popěvky pro ženy když vaří guláš

Já doufám, že tu není žádnej ignorant, kterej by nevěděl, kdo je Alex Lomax. Tenhle strejda chodil s mikrofonem i do sprchy a nahrával všechno, co se kde událo – jen díky němu teď existuje strašně moc věcí, který by byly naprosto zapomenuty. Doporučuji tenhle článek zde. Archiv je online už 8 let, každopádně až letos se vyloupla tahle sbírka folkk songů Bessie Jones. A je to zábavná prda. A Sometimes od Bessie znáte, aniž byste o tom věděli. Kde jsou ty starý dobrý časy 60tých let, kdy se černoši měli tak dobře, že si zpívali…počkat…

bessie

10. Andrée Burelli – De Sidera

Genre: drone, synth, ambient, avant-garde

Tuhle máňu jste ještě loni mohli najít na internetech pod nickem Bodyverse, kde jí to též dobře šlapalo (třeba loňské Beyond). Letos se konečně naučila jak napsat svoje jméno, takže tu máme De Sideru, která je o něco klidnější, ale o to lepší. Škoda jen, že ten přebal vypadá tak kikiriký.

burelli

9. Julián Moreno – Albán

Genre: ambient, electronic, modern classical

Ty kráso. Tohle album jsem slyšel někdy začátkem roku a za boha si nemohl vzpomenout, co to bylo. Po hodinách hledání jsem konečně došel na Albána a zní to pořád tak dobře, jak jsem si pamatoval. A to jsem mezitím vypil hodně vína. Letos snad plnou vlečku. V Moravěnce v Růžové ulici už ani nemusím mluvit, když vejdu, rozrolují koberec, donesou mi demižon a při placení mi házej vavříny na hlavu. Albán je multimediální valba, která se váže na tvorbu Juana Rulfa, asi nejlepšího burrito fotografa ( a skvělého spisovatele)  minulého století, jehož práci si prosím prohlédněte zde. Nevím, čím to je, páč jsem naprosto identických alb slyšel už tisíc a dvacet tři, ale toto mě prostě hodně baví. Asi skoro stejně moc, jako sledovat Bohuše Matuše a Lucinku na Instáči. 

albán

8. Gabriel Saloman – The Sensationalists

Genre: minimal, electronic, idm

Nahráno už v 2014, vydáno 2020, poslední deska na seznamu, u které se nedá prdět, protože je moc klidná. Od teď už to bude jen kolotoč. 

saloman

7. 박혜진 Park Hye Jin – How Can I

Genre: tuc tuc 

Přiznávám, do týhle buchty jsem se regulérně zakoukal. Prostě jsem se několik minut koukal na fotku a bylo to. Její předloňský debut mě baví o chlup víc, k nalezení zde, ale i novinka je tak těžce návyková, až se sám sobě divám, kde se to ve mě bere. Vysvětlit si to nedokážu. To je stejný jako s mým obrovským penisem. Ten taky nedokážu vysvětlit, prostě to tak je. 

PS: ty vole a teď čtu, že se buchtička objevila i v soundtracku k FIFA 21, tak toho sem si vůbec nevšiml. Kdo mě chce porazit, hlašte se prosím u id StrejdaPali na PS Network. Děkuji. 

hye

6. Tantão e Os Fita – Piorou

Genre: úplnej cirkus ty vole

Jako nevím co k tomu napsat. Tohle zní, jako by mi někdo nakaděl do hlavy, zatřepal s tím a pak použil moje uši jako traktor. Snad je vám to teď o něco jasnější, snažil jsem se.

tantao

5. Fiona Apple – Fetch The Bolt Cutters

Genre: singerka songwriterka

Přihodilo se to ani nevím jak, ale nedávno mi došlo, že Idler Wheel je moje snad nejtočenější deska za poslední dekádu. Dekáda, to je když si koupíte deka salámu, ale jíte ho deset let. Na novinku jsem se těšil jako koště na novou podlahu a splnila co jsem očekával – jsou tam písničky. Já totiž po třicítce očekávání dost zredukoval. Proto taky chodím míň do čekáren. Zatím je to za 8,5/10 a mám takovej dojem, že to bude sledovat trend Idler Wheelu, které mnou víceméně prošumělo, ale s přibývajícími roky se vytáhlo do popředí. 

fionaapple3000

4. Yeong Die – Threshold Value

Genre: casio nintendo suzuki murakami

die

3. The Koreatown Oddity – Little Dominiques Nosebleed

Genre: hip hop shiiiiiiit

Tohle jsem chtěl původně dát nějak na sedmý místo, ale úplně jsem na to zapomněl a nechce se mi to přehazovat, takže tímto upřímné gratulace Koreatown Oddity k bronzovému umístění, zasloužené! 

korea

2. clipping. – Visions Of Bodies Being Burned

Genre: nejrychlejší blekota na Divokým západě + osmdesátkový slashery + bumbumbum

Loni desátý, letos druhý, clipping. jsou čím dál lepší a valej to do učebnic hip hap hopu. Troufnu si řct, že clipping jsou nejdůležitější kapela současnosti. Mají v piči a nemají v piči, pop kultura a zároveň performance art, všechno v jednom, kompletní balíček. Extra singl 

visi

1. Infant Island – Beneath 

Genre: screamo, black metal, post-metal, smrt, pytel kamení

MRDA. Jednoznačně nejlepší mrda za rok 2020 a to hlavně když si to dáte v kombu společně s EP Sepulcher, který Infant Island vyslal před Beneath o měsíc dřív v dubnu. Temná, zakouřená, brutální mrda. 

a1756856940_10

MIMO SOUTĚŽ

1. Clipping. – Double Live (0-100%)

Genre: wtf, musique concréte

Kámo, tak tohle chceš a nechceš zároveň.

Zde je napsáno o co jde: 

This is not a standard live album. All the audio was recorded during Clipping’s 2017 tour, but the microphones weren’t pointed at the band. Instead they were in toilets, taped to ceiling pipes, tied to trees, worn by roadies—hidden all over venues. The results were then synchronized and edited over more than a year. Double Live is an impossible performance heard by hundreds of disembodied ears—part live album, part tour document, part musique concrète piece.

Já to teda nechtěl, ale pak jsem to poslouchal a zjistil, že chtěl. Tenhle experiment zní na papíře zajímavě, po pár minutách si člověk řekne „kemo tak tohle asi bude až moc avantgarda na ty moje slechy,“ ale když se vydrží, najednou se rozloží před člověkem naprosto fascinující záznam. Místy za 0%, místy za 100%. Těžko hodnotitelný, ale pozoruhodný a kurevsky víc zábavný, než by jeden řekl. 

a2051605278_10

 

***********************************************************************************************************

Hlavní lobotomie je za náma a já doufám, že aspoň jeden pobuda napíše díky, jinak jsem místo tohoto mohl v klidu pár hodin kadit! Ale abych se ještě trochu vrátil k tomu, co jste si teď přečetli. Tenhle rok se trochu vodvážu a navalím něco extra. Předně tedy, moje nejoblíbenější komentáře z Instáče Bohuše Matuše a Lucinky: 

photo_2020-12-31_19-35-05 (2)

photo_2020-12-31_19-35-05

 

Nevím jestli jste si všimli, ale 95% všech alb co tu je je prolinkovanejch na bandcamp. To je proto, že Bandcamp je nejlepší zdroj na hledání nový hudby. Já tam vždycky napíšu nová hudba a nějakou najdu. Zkoušel jsem tam napsat peníze a kokain, to mi ale nic nenašlo. Každopádně, pokud tam jste, tohle jsou labely, který byste měli sledovat: 

A jelikož vy líný vši vím, že jste všichni do jednoho na tom posraným Spotify, tak playlist s dvacítkou za Dvacet najdete tady.

Jinak moji knížku si stále můžete objednávat tady: lukaspalan.cz

Další už je napsaná a má nakladatele. Haleluja.

A teď jdu kadit. 

Arivedeči a hlavně nezapomeňtě, like, subskrajp a hlavně CHer naše lobotomie.

PS:

screenshot-www.last.fm-2020.12.31-20_58_50

3 Comments

 1. Nechci moc flexit ale mam na last.fm ALBUMS SCROBBLED 2,104 za posledních 365 dní. Ale z hlavy bych dal tak dvě tak netušim jak to počítá.

  Každopádně díky, zpracovávám 🙂

  Za mě pár věcí:
  Novarupta https://www.youtube.com/watch?v=JPNe5jRmI40&ab_channel=SuicideRecords
  Novej Zeal a Ardor mi přišel super
  Doodseskader – je to sranda – https://www.youtube.com/watch?v=_XC7O8AW0hQ&ab_channel=DoodseskaderOfficial

  Líbí se 1 osoba

  Odpovědět

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s